ÜZÜM: Yapraklari ile yapilan ilaçlar kanamayi durdurur. Vücuda kuvvet verir. Sariligi keser. Ishali durdurur.

IÇ BAKLA: Idrar yollarini temizler. Böbrek agrilarini dindirir. Böbrek iltihaplarini giderir. Böbrek kum ve taslarinin düsürülmesine yardimci olur.

BAMYA: Kabizlik tedavisi ve barsaklarin düzenli çalismasi için faydalidir.

 

BEZELYE: Taze ve donmus olarak kullanilabilen bezelye B1, C vitaminleri, protein, lif ve folik asit içerir. Sinir sisteminde sorunlari olanlara tavsiye edilir.

 

BROKOLI: Kansere karsi bizi koruyan ve ömrümüzü uzatan müthis bir sebze. Çok miktarda kalsiyum içerdigi için kemik erimesine birebir. Mineral ve demir eksikligini gideren brokoli, vitamin deposudur. Brokoli tutkunlarinda ender olarak bagirsak ve akciger kanseri görülür, kalp dolasim hastaliklarina da pek fazla rastlanmaz. Kadinlarda gögüs kanserini önler.

 

DOMATES: Kanserden koruyucu ve yaslanmayi zihinsel ve bedensel olarak yavaslatici bir sebze. C ve E vitaminleri içerir. Domates zengin bir potasyum kaynagidir ve çok az miktarda tuz bulunur. Yüksek kan basincini düsürmeye yardimci olur ve vücudun su tutmasini engeller. Kalp hastaliklarina ve prostat kanserine karsi etkili.

 

HAVUÇ: Mide ve bagirsak kanamalarini önler, kansizligi giderir, anne sütünü arttirir, yüz ve boyun kirisikliklarini giderir, idrar ve bagirsak gazlarini söktürür, ülserdeki sikayetleri giderir. Kansere karsi etkili oldugu gibi cildin kurumasini da engelliyor ve bagisiklik sistemini güçlendiriyor.

ISPANAK: Kalp hastaliklarina, felce, yüksek tansiyona, yasliligin getirdigi göz hastaliklarina, kansere, hatta psisik rahatsizliklara karsi da etkili bir sebze. Göz hastaliklarina ve derideki lekelenmelere karsi etkili. Ispanak içerdigi iki kimyasal madde sayesinde görme bozukluklarina karsi etkili.

KABAK: Tohumlari (çekirdekleri) tenya ve kurt düsürücü olarak bilhassa çocuklarda kullanilmaktadir. Tohumlar dis kabuklarindan ayrilarak dövülür, sekerle karistirilarak verilebilir. Pisirilen etli kismi yiyecekten baska çiban ve sis yerlere lapa olarak da tatbik edilir.

BRÜKSEL LAHANASI: Kansere karsi etkili oldugu bilinen sebzelerin basinda gelir. Bol miktarda B, C ve E vitamini, potasyum içerir. Özellikle meme ve rahim kanserine karsi etkilidir. Vücutta biriken zehirli maddelerin atilmasini saglar. Kandaki seker miktarini düsürür. Sarilik ve safra kesesi hastaliklari için iyidir. Astima faydalidir.

PATATES: Kizarmis yemezseniz kilo aldirmaz. Sindirimi kolaylastirir, kabizligi önler. Yorgunluga karsi birebirdir. Bol miktarda C vitamini ve protein içerir. Halsizlige karsi etkili. Vücuda enerji veren madde olan karbonhidrat içeren patates, C ve E vitaminleri ve beta karotin açisindan en zengini.

PATLICAN: Kansizligi giderir. Karaciger ve pankreasin düzenli çalismasini saglar. Kilo vermeye yardimci olur. Böbrek yanmalari ve agrilarini keser. Sinirleri yatistirir. Kalp çarpintilarini giderir. Cilt hastaliklari, seker, mide, barsak ve karaciger hastaliklari asiri derecede olanlar yememelidir

PIRASA: Idrar söktürür. Mide rahatsizligina iyi gelir. Kabizligi giderir. Basur memeleri için faydalidir. Böbreklerdeki kum ve taslarin düsürülmesine yardimci olur.

SALATALIK: Salataligin kendisi ya da suyu cildimizi bir tonik kadar temizler. Salatalik kabizligi önler, böbrek ve kalp hastaliklarinda vücutta biriken suyun atilmasina yardimcidir. Kalp hastaliklari ve enfeksiyonlara karsi etkili. Kükürt içeriyor ve bu madde vücudun enfeksiyonlara karsi dayanikliligini artirdigi gibi, kolestrolü de düsürüyor.

TURP: Böbreklerdeki mikroplari öldürür. Kum ve taslarin dökülmesine yardimci olur. Karaciger sisligini indirir. Sarilikta faydalidir. Safra taslarinin düsürülmesine yardimcidir. Romatizma, siyatik astim ve bronsite faydalidir.