Sigara kadar tehlikeli, asrin en büyük kanser tetikleyicisi olabilir. Özellikle de gençler ‘beyin tümör ü' riski altinda.

Cep telefonunu asrimizin en büyük kanser tetikleyicisi olabilir. Ceplerinizi kulaginiza götürmeyin!
CNN televizyonunun dünyaca ünlü Talk-Show'cusu Larry King, ABD'de O.J. Simpson, Michael Jackson gibi ünlülerin avukatligini yaptiktan sonra beyninde beliren tümör nedeniyle hayatini kaybeden Johnnie Jackson'un ölümünün tartisildigi programda cep telefonu ile beyin tümör ü iliskisini dünyaca ünlü beyin cerrahlarina sordu. Iste ABD'nin en önemli tip merkezlerinde görevli beyin cerrahlarinin yorumlari…

Cedars Sinai Medical Center uzmani Dr. Keith Black: Son dönemde özellikle Avrupa'da kaygi verici arastirmalar yayinlandi. Son bir arastirma 2 yil boyunca toplam 2 bin saat cep telefonu kullanan insanlarin beyin kanserine yakalanma riskinin 3.7 kat arttigini ortaya koydu. Bu önemli bir artis. Özelliklere gençlerin cep kullanimlarinin izlenmesi gerekiyor. Çünkü bu gençler hayatlari boyunca cep telefonu kullanacak. Bence 5 yil içinde cep ve tümör olusumu konusunda kesin yaniti alacagiz. Ben kulaklik olmadan cep kullanmiyorum.

CNN tip danismani ve beyin cerrahi Sanjay Gupta: Cep telefonlarinin beyin tümör üne ya da kansere yol açtigi yönünde elimizde güçlü kanitlar olmasa da kendinizi korumak istiyorsaniz en güvenli yol cep telefonunu kulaginiza yaklastirmamak. Mikrodalga yayan aletin beyninize yakin olmamasi için kulaklik alin. 10-20-30 yillik kullanimlarin sonucuna bakmamiz gerekiyor.

Cep kullanimiyla kanser ve tümör olusumunda 100'den fazla arastirmayi inceleyen Dr. Vini Khurana: Ben telefonu sadece hoparlör modu açikken kullaniyorum. Cep telefonu sigara ve asbestten bile daha zararli olabilir ve 10 yilda milyonlarca insanin ölümüne sebep olabilir. Su an dünyada cep kullanan 3 milyar kisinin risk altinda oldugunu söyleyebiliriz. Bu kisilerin sigaradan kaynaklanan ölüm riskinin cep telefonundan kaynaklanan riskten az oldugu tespit edilebilir. 10 yil cep telefonu kullanmanin beyinde tümör olusumunu tetikledigi konusunda deliller artiyor.

Kendinizi ‘cep'ten kulaklikla koruyun
Cep telefonu kullanimina karsi oldugunu söyleyen Dr. Vini Khurana cep telefonunun zararli etkilerinden korunmak için su tavsiyeleri siraliyor:

* Cep telefonu bagimliligindan vazgeçin. Mümkün oldugu kadar az cep telefonu kullanin.
* Cep telefonunu vücudunuza çok yakin tasimayin. Çantaniza koyun.
* Cep telefonunu mutlaka kulaklik kullanin. Bluetooth yerine kablolu kulakliklari tercih edin.

Vatan

Kaynak: http://www. haberturk .com/haber.asp?id=78799&cat=220&dt=2008/06/06