@ E-mail     

GEÇMİŞ DUYURULAR

ANKARA ŞUBESİ YAZ DÖNEMİ ETKİNLİKLERİMİZ

Her yıl olduğu gibi geleneksel iftar yemeğimiz, bu ramazanda da Çankaya Belediyesinin ev sahipliğinde Vedat Dalokay Kokteyl Salonunda gerçekleşti. 300 civarında üye ve yakınının katıldığı bu yıl ki iftar yemeğimiz, daha önceki yıllara göre daha düzenli ve nitelikli oldu.
  • Yaz döneminde bayram içerisinde Alanya Mahmutlar'a 3 gece 4 gündüzlük bir bayram tatili gezisi gerçekleştirildi. Ayrıca Ağustos ayı sonunda Aydın Kuşadası Güzelçamlı'ya da benzer bir tatil ve gezi organizasyonu gerçekleştirildi. Her iki organizasyona toplam 80 civarında üye ve yakını katıldı. İki etkinlikte katılımcıların büyük takdiri ve beğenisini topladı.
  • Kurslarımız başlıyor. Her çalışma döneminde olduğu gibi bu öğrenim yılında da, Çankaya Halk Eğitim Müdürlüğü ve çeşitli üniversitelerle işbirliği halinde gerçekleştirilecek olan ücretsiz kurs kayıtlarımız başlamıştır. Bilgisayar, İngilizce, müzik, tiyatro, kabartma yazı, el sanatları, Açıköğretim destek kursları için kayıtlarımız sürmektedir.

 

Emeğin karşılık bulduğu, çocuk yaşta işçi çalıştırmanın son bulduğu, tüm engellilerin güvenceli bir iş sahibi oldukları, barış demokrasi ve hoş görünün hakim olduğu nice 1 Mayıs\'lar dileğiyle, Tüm halkımızın 1 Mayıs Emek ve Demokrasi bayramını kutluyoruz.

Ulu Önderin tüm dünya Çocuklarına armağanı 23 Nisan Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramını ve TBMM nin açılışının 92. yılını gururla ve coşkuyla kutlarız.
Yönetim Kurulu Adına
Başkan Av. Hasan Tatar
Yaklaşan Türkiye Körler Federasyonu Genel kurulu hazırlık çalışmaları çerçevesinde derneğimizin Ankara delegasyonuyla 24 Mart 2012 cumartesi günü şubemiz toplantı salonunda görüş ve önerilerin derlendiği bir toplantı yaptık.

Ölümünün 39. yılında büyük halk ozanı Aşık Veysel'i Altınokta Eğitim Kültür Merkezinde 21 Mart Çarşamba günü çeşitli etkinliklerle andık. Türk Halk Müziği korosu, Altınokta Tiyatro topluluğu ve şiirleriyle Cengiz Akkuş törende yer aldılar.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlar, Kadınlarımıza; töre cinayetlerine, şiddete, çocuk yaşta evliliğe maruz kalmadan yaşayacakları bir hayat diliyoruz!
Aşıklardan halk hikayeleri ve tanıtım günleri etkinliğini 25 Şubat 2012 tarihinde Aşık Behram Aktimur ve Aşık Ayten Gülçınar'ın katılımlarıyla şubemizde gerçekleştirdik.
Aşıklık geleneğinin önemli eserlerinin sergilendiği bu etkinliğimize üyelerimiz yoğun ilgi gösterdiler
Gören Göz cihazlarının teslim edileciği yer ve tarih bilgisine aşağıdaki bağlantıdan TC kimlik numaranızı yazarak ulaşabilirsiniz.
Gören Göz Cihaz Bilgileri
2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS): Başvurular 03/10/2011 tarihli ve 28073 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik" uyarınca Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) Merkezimiz tarafından 29 Nisan 2012 tarihinde 81 il merkezinde yapılacaktır. ÖMSS'ye; ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya ÖMSS'nin yapıldığı yıl itibariyle mezun olabilecek durumda olan özürlü adaylar başvuracaklardır. Sınava girmesi gereken bu adaylariçin başvuru süresi 20 Şubat 2012 tarihinde başlayacak, 2 Mart 2012 tarihinde sona erecektir. Kuraya; ilköğretim/ilkokul/ortaokul mezunu olan veya ÖMSS'nin yapıldığı yıl itibariyle mezun olabilecek durumda olan özürlü adaylar başvuracaklardır. Bu adaylar sınava girmeyecek, sadece kuraya katılmak için başvuru yapacaklardır. Sadece kuraya katılmak için başvuru yapacak adaylar için başvuru süresi 14 Mayıs 2012 tarihinde başlayacak, 25 Mayıs 2012 tarihinde sona erecektir. Tüm adayların başvuru yapmak için ÖSYM Başvuru Merkezlerine gelmeden önce, bulunduğu adres ilindeki (varsa adres ilçesinde) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden başvuru yapacağı özür grubunu belirtir onaylı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini, kendileri için yukarıda belirtilen süreler içinde almaları gerekmektedir. Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ÖMSS'de ÖSYM Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır. 2012-ÖMSS Kılavuzu, ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden yayımlanmıştır. Sınava ilişkin başvuru, başvuru koşulları, sınav, değerlendirme, yerleştirme ve kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, 2012-ÖMSS Kılavuzunda yer almaktadır. ÖMSS'ye ve kuraya başvuracak adayların bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.
ÖSYM BAŞKANLIĞI

10 Nisan 2011 tarihinde göreve başlayan yeni yönetim kurulu tarafından başlatılan ücretsiz çay uygulamasına, çay ve şeker katkılarıyla desteklerini sunan üyelerimize teşekkür ederiz. Üyelerimizin listesi

Şubemizin geleneksel domino turnuvası 18 Şubat 2012 Cumartesi günü yapılacaktır. Turnuvaya katılmak isteyen üyelerimizin en geç 15 Şubat 2012 mesai bitimine kadar şube sekreterliğine başvurmaları gerekmektedir. Turnuva günü kuraların belirlendiği bir teknik toplantı yapılacaktır.

16-17 Aralık 2011 tarihinde yapılan Genel Merkez Genel Kurulunda üyelik aidatlarına yönelik tüzük değişikliği yaılmış, 1 ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere üye aidatı aylık 50 Kuruş, yıllık 6 TL ye çıkarılmıştır. bu çerçevede üyelerimizi aidatlarını ödemeye teşvik amacıyla 31 Mart 2012 tarihine kadar aidatlarını ödeyen üyelerimiz arasında yapılacak kura çekilişi ile Nisan ayı içerisinde bir çay partisi düzenleyerek çeşitli hediyeler dağıtılacaktır.

11 Şubat 2012 Cumartesi günü Kadın hastalıkları ve öncesinde alınması gereken tedbirler ve pratik bilgilendirmenin yapıldığı Ankara Üniversitesi Hemşirelik bölümü uzmanları kadın üyelerimize yoğun katılımıyla bir eğitim çalışması gerçekleştirdiler.

4 Şubat 2012 Cumartesi günü Sağlıkta İlk Yardım konulu ve uygulamalı eğitime, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden uzmanların katılımıyla üyelerimiz detaylı bilgilenme fırsatı buldular.

21 Ocak 2012 Cumartesi günü Tüketici hakları konulu bir eğitim çalışması yapılmış, konuya ilişkin tüketici hakları alanında uzman TİKODER başkanı Sayın Turhan ÇAKAR ve Uzmanlar üyelerimizi bilgilendirdi.

1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık sigortası kanununa ilişkin 14 Ocak 2012 Cumartesi Sosyal Güvenlik uzmanı Mustafa BALKIZ ve Av. Mehtap BİÇER şube toplantı salonunda üyelerimizden gelen soruları cevapladırlar.

1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık sigortasına ilişkin detaylı çalışma devamı

8 Ocak 2012 pazar günü yeni üyelerimizle buluştuk.
Detaylı bilgi Sosyal Faaliyetlerimiz


DANIŞTAY 3. DAİRESİ BAŞKANLIĞINDAN ENGELLİLERE KÖTÜ HABER!

Adana 2. Vergi mahkemesinin engelli aracı alımlarında Kdv uygulamasına ilişkin vermiş olduğu iade kararını bozdu. Gerekçeli karar

Tüm üyelerimizin, yakınlarının ve tüm halkımızın Yeni Yılını Kutlar; 2012 yılının barış, demokrasi, sağlık ve esenlikler getirmesini dileriz.
Yönetim Kurulu adına Başkan Hasan Tatar


ALTINOKTA KÖRLER DERNEĞİ GENEL MERKEZİNDEN DUYRULUR;
Genel Yönetim Kurulumuz 24 Aralık 2011 tarihli toplantısında dernek yayın organlarının (Altınoktanın Sesi Dergisi, Kibele Kadın Dergisi ve Körebe Çocuk Dergisi) Yazı İşleri Müdürlerinin görev sürelerini yeni atamalar yapılıncaya kadar uzatmış; söz konusu yayın organları Yazı İşleri Müdürlükleri için başvuracak adaylarda en az lise mezunu olma şartının aranması, ücretin yönetim kurulu tarafından belirlenmesi, yayınların süreli çıkması nedeniyle tercihen Ankara'da ikamet ediyor olması veya Ankara'dan bu işleri takip edecek zamanının olması ve adayların 16 Ocak 2012 tarihi mesai saati bitimine kadar Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığına hedeflerini içeren ve çalışacağı yazı kurulunu da öneren raporları ile başvuru yapmasına ve nihai kararın 21 Ocak 2011 tarihinde yapılacak Genel Yönetim Kurulu toplantısında verilmesine karar vermiştir.

Bu karar çevresinde söz konusu 3 yayın organı için ayrı ayrı aday olmak isteyenlerin Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığına başvurması için üyelerinize duyurulmasını rica ederiz.


İNSANCA YAŞAM ENGELLİNİN HAKKIDIR

<a href=duyurular/basin_aciklamasi_01_12.doc>
Basın Açıklaması Metni


Özürlü Memur Seçme Sınavı hakkında duyuru

3 Temmuz 2011 tarihinde 3. Geleneksel Engelliler Kültür Sanat Festivalini Bala Kesikköprüde Kutladık... Üyelerimiz ve ailelerinin yoğun ilgi gösterdiği fesvivalimiz,gün boyu çeşitli etkinlikler ve şubemizin ikramları ile bir şölen havasında geçti.

Türkiye Körler Federasyonundan duyrulur;
Federasyonumuz Uluslar arası Kör ve Az Gören Kadınların Mesleki Eğitimi, İstihdamı ve Sosyal Hayata Uyumu başlıklı bir sempozyum düzenleyecektir. Söz konusu sempozyumda bildiri sunmak isteyenlerin bildiri özeti 200 kelimeyi geçmemek koşuluyla özet bildirilerini 11 Temmuz 2011 tarihine kadar GMK Bulvarı 32/6 Demirtepe -Ankara adresine posta ile veya Türkiye Körler Federasyonunun 0312 231 82 46 nolu faksına göndermeleri gerekmektedir.

9 Canlı adlı komedi oyununu Tiyatro Yolcuları grubu Derneğimiz yararına 16 haziran Perşembe günü saat 19:00 da Yılmaz Güney Sahnesinde oynayacaktır. Davetiyeler her biri 7,50 TL.den satışa sunulmuş olup, toplu alımlarda özel indirim yapılarak 5,00 TL.den verilecektir. Bazı görme engelli üyelerimizin de rol aldığı bu oyun davetiyelerini şubemizden temin edebilirsiniz.

İstanbul şubemiz Jotun adlı bir şirketle işbirliği yaparak görme engellilerin kullandığı giysilerin renklerini sesli olarak öğrenebilmeleri için bir yazılım geliştirilmesine katkıda bulunmuştur.

Bu yazılım programı özelliği uygun olan cep telefonlarına yüklenebilmektedir. Program ücretsiz olarak İstanbul şubesi tarafından isteyen görme engellilere başvurmaları halinde gönderilecektir. (İstanbul Şube Tel:0212 291 91 71) Ancak bu hizmetin yaygınlaşmasına katkıda bulunmak üzere www.renklerherkesicindir.com adresine girilerek filmin izlenmesi gerekmektedir. İzleyenlerin sayısı ne kadar çok olursa yazılımdan yararlanacak olan görme engelli sayısı da o ölçüde artacaktır.


17-05-2011 günü saat 11:45 te bir basın açıklaması için Sağlık Bakanlığı önündeyiz. BASIN AÇIKLAMASI METNİ


Engelliler haftası kapsamında 11 Mayıs Körler günü, Tandoğan meydanından, Ankara büyük şehir belediyesi önüne bastonlarımız ve slogonlarımız ile kentsel mimariyi ve toplu taşım özğürlüğünü içeren basın mensuplarında yoğun ilgi gösterdiği bir basın açıklaması gerçekleştirdik.

8 Mayıs anneler gününü görme engelli anneler ile kutladık.

1 Mayıs ta alanlardaydık. şubemiz üyeleri ve aileleri ile 1 Mayıs Emek ve Dayanışma bayramına pankartımız, dövizlerimiz ve sloganlarımız ile katıldık.


Değerli üyelerimiz

10 Nisan 2011 tarihinde yapılan Ankara Şubesi genel kuruluna göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Önümüzdeki dönemde Şubemizin başta hak arama eylemleri olmak üzere eğitsel, sosyal ve kültürel etkinlikleri artarak devam edecektir. Bu çerçevede;
1-1 Mayıs 2011 tarihinde Emek ve Demokrasi Bayramına Şubemiz kendi pankartı altında kitlesel olarak katılacaktır.
2- 8 Mayıs 2011 Pazar günü Geçim sok. No:21 adresinde Genel Merkezimizin giriş katında yer alan Gül Kafede Anneler günü kutlaması yapılacaktır.
3-10-16 Mayıs Sakatlar Haftası etkinlikleri çerçevesinde 11 Mayıs Çarşamba günü saat 10.00'da Anıtkabir ziyaret edilecek çıkışta yürüyüş düzeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesine gidilerek kentsel düzenlemelere ve belediye hizmetlerine ilişkin taleplerimiz yapılacak basın açıklaması ile dile getirilecektir.
4-14 Mayıs Cumartesi günü Saat 14.00'de Abdi İpekçi Parkında, siz değerli üyelerimizin de katılımıyla, topluma engelli sorunlarının iletileceği, müzikli bir halk şöleni gerçekleştirilecektir.


10 Nisan 2011 tarihinde yapılan olağan genel kurul sonucunda Av. Hasan Tatar başkanlığındaki liste seçimi kazanmıştır.
BASINA DAVET
DICOMP Transfer projesi.Paket ekran okuma yazılımı tanıtımı

Kartuş ve Toner kampanyası<br>boş kartuş ve tonerlerinizi çöpe atmak yerine şubemize göndererek bizlere katkı sağlamış olacaksınız. irtibat için iletişim

2010 - 2011 yılı kurs kayıtlarımız devam etmektedir. Şubemizde açılacak olan kurslarda MEB onaylı sertifika veriliyor olup, kurslarımız tamamen ücretsizdir. Başvuru yapılacak kurslar;
Bilgisayar
İngilizce
Bağımsız Hareket
Kabartma Okuma-Yazma
Tiyatro
THM Koro
Diksiyon
KPSS Hazırlık
Makrome
Tango

Türkiye İşkurumu ve şubemiz iş birliği ile görme engellilerin yararlanabileceği Bilgisayar ve İngilizce destekli Büro yönetimi ve Sekreterlik kursunun 3.sü Eylül 2011 tarihinde başlamış ve Şubat 2012 de bitecektir. Şubat 2012 de başlayacak olan 4. dönem kurs başvuruları devam etmektedir.
640 saatlik bir programa sahip olan projemize, Başvuru için en az %40 özürlü raporu ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmamak gerekmektedir.
Kursa devam eden kursiyerlere günlük ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile 15 TL ödenmektedir. Kursa katılacak Kursiyerler başvurular arasından mülakatla seçilmektedir.Yeni Dönem Ocak 2011 de başlayacaktır. Başvurular için iletişim

ÖZÜRLÜ İŞ İLANLARISON DAKİKA HABERLER


Sevdiklerinizi hatırlamak ve onlarla birlikte olduğunuzu hissettirmek için "Derneğimizle el ele" kampanyası kapsamında Şubemiz tarafından hazırlanmış olan kartpostallardan temin edebilirsiniz. Kartlarımızı almak için bizi arayın

 
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Altınokta Körler Derneği Ankara Şubesi İktisadi İşletme Hesap Numarası
İş Bankası Kızılay Şb.
4214 - 1718186
IBAN
TR52 0006 4000 0014 2141 7181 86


 
Toplam ziyaretçi: 4361
Aktif ziyaretçi   :
 
Lütfen bizden mail almak istiyorsaniz listeye kaydolunuz...
.........::: © ALTINOKTA KÖRLER DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ RESMİ WEB SİTESİ :::.........