@ E-mail     
 

ALTINOKTA KÖRLER DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ EĞİTİM FAALİYETLERİ

BİLGİSAYAR KURSU

Şubemizin görme özürlü üyelerine yönelik olarak, 1996 yılında baslamış olup bugüne kadar ara verilmeksizin sürdürülmekte olan bilgisayar kursları, 1999 yılında Mamak Halk Eğitim Merkezi ile yapılan protokolle devam etmiş ve halen Çankaya Halk Egitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlügü ve Şubemiz arasında, her yıl yenilen protokoller ile devam etmektedir. Görme engellilere yönelik bilgisayar kurslarımız 2000 yılından itibaren öğretmenimiz Yüksel SOSUN tarafindan yürütülmektedir.

Bilgisayar kurs laboratuarımızda 5 adet bilgisayar sistemi, 1 adet yazıcı ve 1 adet tarayıcı bulunmaktadır. Kursumuzda ekran okuyucu (sesli) programlar yardımıyla Onparmak klavye, Windows İşletim Sistemi, Microsoft Word, Microsoft Excel, İnternet ve tarayıcı kullanımı eğitimleri verilmektedir. Kursiyerlerimize kaynak olarak kurs öğretmenimiz Yüksel SOSUN tarafindan sesli kitap haline getirilen Bilgisayar Ders Notları ücretsiz olarak verilmektedir. Kurs sonunda Çankaya Halk Eğitimi Merkezi denetiminde yapılan sınavda başarılı olan kursiyerler MEB onaylı Bilgisayar işletmenlik sertifikasi almaya hak kazanırlar.

TÜRKİYE İŞ KURUMU VE ŞUBEMİZ İŞBİRLİĞİ İLE BİLGİSAYAR DESTEKLİ MESLEK EDİNDİRME KURSLARI

Türkiye İşkurumu ve şubemiz iş birliği ile görme engellilerin yararlanabileceği Bilgisayar destekli Meslek Edindirme kursları yıl içinde dönemler halinde devam etmektedir.
Projemize, Başvuru için en az %40 özürlü raporu ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmamak gerekmektedir.
Kursa devam eden kursiyerlere günlük ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile 20 TL ödenmektedir. Kursa katılacak Kursiyerler başvurular arasından mülakatla seçilmektedir.

ÜNİVERSİTE HAZIRLIK KURSLARI

İlk olarak 01.03.2003 tarihinde, ODTÜ Eğitim Grubu gönüllüleri ve Şubemiz işbirliğince Ankara'nın çesitli semtlerindeki liselerde eğitim gören görme özürlü lise 1. ve 2. sınıf öğrencilerine takviye ders, lise 3 ve mezun öğrencilere ÖSS hazırlık kursları verilmeye başlanmıştır. Bugün kurslararımız daha çok katılımla, hızlı ve verimli bir sekilde devam etmektedir. Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya ve Felsefe grubu derslerindeki gönüllü branş öğretmenlerimizle sınav tarihine kadar kurslarımız sürdürülmektedir. Hazırlık kursuna katılmak isteyen öğrencilerimiz şube sekreterliğimize uğrayıp kayıtlarını yaptırabilirler.

BAĞLAMA KURSU

Çankaya Halk Eğitimi Merkezi ve Aksam Sanat Okulu Müdürlüğü ve Şubemiz işbirliği ile bağlama çalmayı öğrenmek veya geliştirmek isteyen üyelerimize yönelik olarak yeterli talep olması halinde bağlama kurslarımız açılmaktadır. Kurs sonunda yapılan sınavda basarılı olan kursiyerlere sertifikaları verilecektir. Yeni dönem kurslar için ön kayıtlar şube başkanlığımızca halen yapılmaktadır.

YABANCI DİL KURSU

Temel, orta ve ileri düzey ingilizce kurslarına seviye tespit sınavları ile üyelerimizin kayıtları yapılmaktadır.

BRAİLLE OKUMA YAZMA KURSU

Körler okullarına gidemeyen veya okuma yazma bilmeyen bireylere kabartma (Braille) yazı ile okuma yazma, sonradan görmesini kaybeden okul çağını geçmiş görme özürlü bireylere ise talep üzerine Braille (kabartma) yazı kursu verilmektedir.

ayrıca;

Bağımsız hareket (baston eğitimi) kursu,

Elişi, Trikotaj, makrome kursları,

Masörlük kursu,

Öz bakım ve beceri kursu,

Satranç kursu,

Telsiz ve santral operatörlügü kursu,

Tiyatro ve drama eğitimi kursu,

Türk Halk ve Türk Sanat Müziği eğitimi ve buna bağlı olarak çesitli enstrüman çalma kursları,

Kurlarımız talep edilmesi halinde şubemizce verilmektedir.

 

Kurs kayıtları için gerekli olan belgeler;

•  Nüfus cüzdan fotokopisi

•  Öğrenim belgesi

•  2 adet resim

 

 

SON DAKİKA HABERLER


Sevdiklerinizi hatırlamak ve onlarla birlikte olduğunuzu hissettirmek için "Derneğimizle el ele" kampanyası kapsamında Şubemiz tarafından hazırlanmış olan kartpostallardan temin edebilirsiniz. Kartlarımızı almak için bizi arayın

 
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Altınokta Körler Derneği Ankara Şubesi İktisadi İşletme Hesap Numarası
İş Bankası Kızılay Şb.
4214 - 1718186
IBAN
TR52 0006 4000 0014 2141 7181 86


 
Toplam ziyaretçi: 4361
Aktif ziyaretçi   :
 
Lütfen bizden mail almak istiyorsaniz listeye kaydolunuz...
.........::: © ALTINOKTA KÖRLER DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ RESMİ WEB SİTESİ :::.........