@ E-mail     
 

ALTINOKTA KÖRLER DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİNİ TANIYALIM

Altınokta Belgesel

1950 yılında kendisi de görme özürlü olan Doç. Dr. Mitat Enç tarafindan kurulan ve Kamu Yararına olan Derneğimizin, Ankara'daki üyelerinin tamamı, şubemizin kurulduğu 1991 yılına kadar, Genel Merkezimizin üyesi olarak gözükmekte idiler.

Bu durumun büyümekte olan Derneğimize uymayacağını düşünen o dönemin yöneticileri almış oldukları bir kararla, 08.10.1991 tarihinde Ankara Şubesinin kuruluşunu gerçekleştirmişlerdir.

Kuruluşu gerçekleştirilen Şubemiz, tüzüğümüzün amaç maddesindeki yazılı "Körlüge yol açan nedenlerin ortadan kaldırılması için gerekli önlemlerin alınması; ülkemizdeki körlerin ekonomik, toplumsal, kültürel, mesleki bakımlardan geliştirilmesi yolunda çaba gösterilmesi; körlerin çağdas, demokratik, laik egitiminin ve düzeylerinin yükseltilmesi ve onların topluma diğer yurttaşlarla eşit haklara ve yaşam standartlarına sahip bireyler olarak tam ve eşit katılımlarının gerçekleştirilmesi" yönündeki çalışmalar doğrultusunda faaliyetlerini sürdürerek bugünlere gelinmiştir.

Şubemiz, Genel Merkeze bağlı 33 şubeden biri olmasına karşın, Ankara'da olması nedeni ile, Genel Merkezde Derneğimiz ve üyelerinin yararına oluşturulan politikaların içinde doğrudan yer almış ve üyelerimiz ağırlıklı olarak Genel Merkezimiz, Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfi ve Altı Nokta Spor Klubünün yönetim kadrolarında aktif görev alarak bir lokomotif görevi sergilemistir.

Tüzüğümüzün 3. maddesinde yazılı amaç maddesi doğrultusunda olmak üzere, üyelerimize vermiş olduğumuz hizmetler ve halen sürdürmekte olduğumuz kurslar ve rutin çalışmalarımız, web sitemizin ilgili sayfalarında ana başlıklar halinde ve geniş açıklamalarla gösterilmiştir. Bununla birlikte rutin çalısmalarımız sırasında kayıtlara girmeyen ve doğrudan üyelerimize yönelik birebir çalışmalar da yapılmaktadır. Şubemizce halen sürdürülmekte olan ve ilerde yaşama geçirilmesi planlanan faaliyetlerimiz tamamen ücretsiz olup, bu hizmeti verirken emek ve çaba gösteren Şube yöneticilerimiz, demokrasinin gereği olarak yapılan genel kurullarda seçme ve seçilme hakkından yararlanarak seçimle iş başına geldiklerinin bilincinde olup, sürdürülen faaliyetlerinin devamlılığını sağlarken gönüllülük esasına dayalı olarak, herhangi bir menfaat gözetmeksizin çalışmalarını sürdürmektedirler.

Şubemiz halen, GMK Bulvarı 32/10 Demirtepe Ankara adresinde, devlet bütçesinden herhangi bir yardım almadan, halkımızın, duyarlı iş adamlarımızın yaptıkları bağışlar ve çesitli kuruluşların projelerimize maddi destek sağlamaları yoluyla ayakta durmakta ve faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yaklasık 1000 in üzerinde görme özürlü üyeye sahip Ankara Şubemiz, Ankara ili sınırları içerisinde yasayan görmeyen üyelerimize ve üyemiz olmayan görme engelli bireylere yönelik bilgisayar, yabancı dil, lise 1.-2. sınıflara ders takviye, lise 3 ve mezun öğrencilere ÖSS hazırlık, bağlama, Braille okuma yazma, bağımsız hareket, tiyatro ve el beceri kurslarının yanı sıra, görme özürlü lise ve üniversitede okuyan öğrencilere burs sağlamakta ve Ankara'da yaşayan tüm görme özürlülerin ücretsiz olarak kullanımına açık olan internet odası ve lokal hizmeti sunmaktadir. Bunun yanısıra panel, seminer, konferans vb. eğitim faaliyetleri ile birlikte piknikler, geziler, çay partileri, balo ve yemek organizasyonları gibi sosyal amaçlı değişik etkinlikler de gerçekleştirmektedir.

Şubemiz; sekreterya hizmetleri hafta içi 09:00 - 18:00 saatleri arasında, cumartesi günü 10:00 - 14:00 saatleri arasında, lokal hizmetlerimiz ise haftaiçi günlerde 09:00 - 19:00 saatleri arasında, cumartesi günlerinde ise 14:00 - 18:00 saatleri arası verilmektedir. Şubemiz bu hizmetleri tamamen ücretsiz ve karsiliksiz olarak sunmakta ve halen sürdürmektedir.

Şubemizde görme engellilerin kullandığı;

- Beyaz baston (tutma yeri ahşap, çift lastik, hafif ağırlıkta, 115-120-135cm boylarında)
- Türkçe konuşan saat
- Ahşaptan yapılma görme engelliler için dizayn edilmiş satranç takımı
- Eğlence ve oyun aracı olarak kullanılan görme engelliler için dizayn edilmiş domino
- Braille yazı tablet ve kalemi
- Braille daktilo
Ayrıca görme engellinin günlük hayatını kolaylaştıracak makina ve teknolojik ( konuşan telefon, konuşan bilgisayar) gibi materyaller bulunmaktadır. bilgi için iletişime bakabilirsiniz.
Gündemdemi ve biz görme engellileri ilgilendiren konuları paylaşmak, tartışmak amacıyla oluşturduğumuz mail grubumuz aktif haldedir. katılmak isteyenler için mail adresimiz; ankaraaltinokta@googlegroups.com

Şubemiz etkinlik ve faaliyetlerini üyelerine daha hızlı bir şekilde duyurabilmek için SMS ile iletişim hizmetine geçmiştir. Bu hizmetten yararlanabilmek için lütfen bilgilerinizi şube sekreterliğimizden güncelleyiniz.
iletisim@ankaraaltinokta.org mail adresi ile de güncelleme yapabilirsiniz. 

 

 

SON DAKİKA HABERLER


Sevdiklerinizi hatırlamak ve onlarla birlikte olduğunuzu hissettirmek için "Derneğimizle el ele" kampanyası kapsamında Şubemiz tarafından hazırlanmış olan kartpostallardan temin edebilirsiniz. Kartlarımızı almak için bizi arayın

 
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Altınokta Körler Derneği Ankara Şubesi İktisadi İşletme Hesap Numarası
İş Bankası Kızılay Şb.
4214 - 1718186
IBAN
TR52 0006 4000 0014 2141 7181 86


 
Toplam ziyaretçi: 4361
Aktif ziyaretçi   :
 
Lütfen bizden mail almak istiyorsaniz listeye kaydolunuz...
.........::: © ALTINOKTA KÖRLER DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ RESMİ WEB SİTESİ :::.........