@ E-mail     
 
Hukuk Köşesi
 
 
Hukuk köşesinde; sizlerin öğrenmek, fikir almak veya emin olmak istediğiniz konular hakkında, bizlere yazacağınız soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Soru ve problemleriniz Uzman Hukukçular tarafından cevaplandırılacaktır. Hukuk Köşemiz haftalık olarak güncellenecektir. Kişisel bilgileriniz istediğiniz doğrultusunda tamamen gizli tutularak soru ve cevaplarımız yine bu bölümde yayımlanacaktır. sorularınızı aşağıdaki forma yazabilirsiniz!
 
 
Ad Soyad
Sorularınız
             
 
 
SİZDEN GELENLER
 
 

:Adımı yazmak istemiyorum. benim sorum şu olacak;
devletten engeliye evlilik parası var mı?
Sayın ilgili,
Engellilerin evliliği halinde Devletten herhangi bir yardım yapılmamaktadır. Bilgi edinmeniz rica olunur.

Ben Aksaray ilinden yazıyorum çalışmalarınızdan dolayı sizleri tebrik etmek istiyorum allah sizden razı olsun Aksaray ili Ortaköy ilçesi Hacıibrahim Uşağı beldesinde 20 li yaşlarda bi genç var yaklaşık beş yıl önce bi hastalığa yakalandı. Beyninde Tümör varmış daha sonra tümör gözlerinin kör olmasına neden oldu hastalıkla mücadele için tek oğullarını yaşatabilmek için tüm imkanlarını seferber ettiler babası çobanlık ederek geçimlerini sürdürüyor ve şu anda maddi açıdan ellerinde hiç bir şey kalmadı gencin kontrole gitmesi gerekiyor fakat imkansızlıklardan dolayı götüremiyorlar bu gence yardım elini uzatabilirseniz herkesi çok sevindirirsiniz şimdiden ilgiliniz için teşekkür ediyorum.

Sayın Sultan Sergikaya
Aksaray ili Ortaköy ilçesi Kaymakamlığına başvurarak oğlunuzun adına durumunuzu belirterek yeşil kart çıkartıp, Devlet Hastanelerinin herhangi birinde oğlunuzun tedavisini yaptırabilirsiniz. Gereği bilgilerinize rica olunur.

 
 

Merhaba Ben körler alfabesini öğrenmek istiyorum bu konuda ne yapabilirim? Görme konusunda oldukça sıkıntı çekiyorum bu nedenle kitap okumakta zorlanıyorum.Boğaziçi Üni.sesli kitaplara üyeyim sizede oradan ulaşıyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla

Sayın İlgili; Ankara'da bulunan Gören Eller Görme Engelliler İlköğretim Okulunun okuma yazma bilmeyen yetişkin görme engellilere yönelik yatılı olarak düzenlediği yaz dönemi kurslarından yararlanmak üzere aşağıda belirtilen telefondan geniş bilgi alabilirsiniz. İlginize teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz. www.goreneller.com adresinden iletişim sağlayabilirsiniz.

 
 

ben antalya üyeniz mustafa demirbaş öncelikle hepinizi tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim. inanın o kadar güzel işler yapıyorsunuz ki kelimeler ile anlatmak mümkün değil.misafirhane lokal kültür merkezi vs... hepsi birbirinden güzel.görmelerim 0 karanlık fakat bende çok azimliyim.banada görev verilirse gönüllü olarak severek yerine getiririm.dışarıda sizi çekemeyenler her ne kadar kötülemeye çalışsalar da başarılı olamıyorlar.

Sayın Mustafa Demirbaş, İlginizden dolayı teşekkür ederiz. Sizin gibi duyarlı üyelerimizin sayesinde halen sürdürmekte olduğumuz faaliyetlerimizi başarıyla yürütmeye çalışmaktayız. Sizlere daha yeni hizmetler sunabilmek için bunların dışında ihtiyaç olarak gördüğünüz önerilerinizi de Antalya şubemiz aracılığıyla iletmenizi bekliyoruz. Antalya Şubesi 0242 247 12 13

 
 

ben karabükte ikametkah etmekdeyim bende görme engelliyim görmeyenler eğitim kültür merkezinde bilgisayar dersi alıyorum şimdiye kadar bir çok sporla uğraştım bi çok yerde çalıştım severek yaptıgım  uğraştığım spor tabiki bazen zorlandığım şeyler çıkmıyo değil ama yapabileceğime inanıyorum hani bi söz vardırya zor olanı seviyor insan her defa ben gözlerimi bir trafik kazasında kaybetdim hiç birzaman isyan etmedi ama ben ve benim gibi olan arkadaşlarımıza iş imkanı istiyoruz kendi ayaklarımız üstünde durmak istiyoruz kendimizi geliştiriyoruz ancak elimizden tutmanez bizim için bulunmaz bi fırsat altı noktaya üye olmak istiyorum beni biraz daha bilgilendirecek iletişimler kurmak istiyorum çağdaş şehit

Sayın Çağdaş Şehit
Üyelik için gerekli olan evraklar aşağıda sunulmuştur. İlgili evraklarla birlikte İletişim linkimizde yer alan adresimize gelmeniz halinde üyeliğiniz işleme alınacaktır. Detaylı bilgi için 0312 229 22 50 nolu telefonla iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca spora ilgi duymanız nedeniyle 0312 363 97 17 nolu telefondan Ankara Altınokta Spor Kulübüyle iletişim kurarak sportif faaliyetlere etkin katılım sağlayabilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.
Üyelik için gerekli evraklar: 3 resim, ikametgah ilmuhaberi, kimlik fotokopisi, sağlık kurulu raporu ve diploma fotokopisi

merhaba ben kocaeliden psikolog hipnoterapist asım. görme engelliyim. şu an maltepe üniversitesi endüstri psikolojisi bölümünde yüksek lisans yapmaktayım ve tez aşamasına gelmiş bulunmaktayım. konu olarak, engellilerin işyerlerinde çalıştırılabilmeleri için yapılabilecekleri araştırıyorum. işverenlere ve engelliye sorulmak üzere iki anket oluşturduk. bir çok geniş alana ulaşabilmek için ekte anketleride sizlere yolluyorum. engelli arkadaşlarımızın cevaplaması ve mümkünsede ulaşılabilecek işverenlerede yollayarak geri dönüş yaparsanız memnun olacağım. şimdiden ilginizden dolayı teşekkür ediyorum.

Sayın Asım bey;
Çalışmalarınızda ve eğitiminizde size başarılar dileriz. Görme engellilerin yapmış olduğu çalışmalarda onlara destek olmak ve katkıda bulunmak önce Derneğimizin, sonra Şubemizin ve biz görmeyenlerin görevleri arasında yer alır. Ancak sizinde takdir edeceğiniz gibi görme engelli bireylere anket uygulayabilmek bir aracı olmadıkça çok güç olmaktadır. Anketin Braille yazıya çevrilerek kişiye uygulanması ise daha başka sorunlar doğurmaktadır.
Bu nedenle çalışmalarınız kapsamında hazırladığınız anketler için önceden planlanacak bir tarihte sizin veya anketörünüzün Şubemize gelmesi halinde çalışmanıza katkıda bulunabiliriz. Yada mail grubumuz üzerinden mail aracılığıyla anketleri üyelerimize yönlendirerek doldurulan anketlerin sizin adresinize yollanması için gerekli uygulamaları yapabiliriz. Saygılarımızla.

Merhabalar, Benim sadece göremeyen bir amcam var. Kendisi Trabzon'da ikamet etmektedir.Ben istanbuldayım. Birkaç sorum olacak cevaplayabilirseniz sevinirim.. Amcamın Kütüphanenizdeki kitap ve CD lerden yararlanabilmesi için ne yapabiliriz? Kargo ile kiralamak mümkün mü?
Daha önce sizde kaydının olduğunu söylemişti. Bir ara kendisine dergi de geliyordu. Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı ? Geri dönüşünüzü bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.. İyi Çalışmalar.. Tolga KARADENİZ

Sayın Tolga Karadeniz;

Altınokta Körler Derneği Sesli Kütüphanesine üyelik için amcanızın bir adet vesikalık resmi, kimlik fotokopisi, adres ve telefon bilgileri ile bir defaya mahsus olarak alınan 20,00 YTL. lik katkı payının makbuzu gerekmektedir. Kütüphanemiz Braille (kabartma) yazı, sesli kaset ve mp3 formatında hazırlanmış CD lerden oluşan zengin bir kitap arşivine sahiptir. Türkiye'nin her yerine karşı ödemeli olmak şartıyla kargo ile gönderilmektedir. Ancak sipariş edilen eserler üye tarafından kütüphanemizden satın alınmamışsa, Braille yazı için depozito ödenmesi, kasetler için ise geri iade şarttır. Mp3 formatında hazırlanan CD ler ise satın almaya veya depozito ödemeye gerek olmaksızın kişide kalmaktadır. Hesap numarası temini ile iletişim ve ayrıntılı bilgi için (kitap listesi, fax numarası vs.) 0312 363 77 45/118 nolu telefondan veya www.altinokta.org.tr adresinden bilgi alınabilir.

Sesli dergi ise adres güncellemesinin gerekli olduğu bir birimdir. Her ay düzenli olarak çıkarılan sesli dergi için abonelik ücreti yıllık 12,00 YTL. dir. Ayrıntılı bilgi için dergi@altinokta.org.tr adresinden bilgi edinebilirsiniz.

Bununla birlikte her türlü soru ve sorununuz için amcanızın ikamet etmekte olduğu ilde bulunan ve aşağıda irtibat bilgileri yazılı olan Trabzon şubemizle bağlantı kurabilirsiniz.

Altınokta Körler Derneği Trabzon Şubesi
Adres: Ortahisar Mh. K. Maraş Cd. 121/2 Trabzon
Tel: 0462 326 42 83

 
 

Merhabalar adım Ayşe Güler, öncelikle böyle bir hizmet sunduğunuz için Altınokta Körler Derneği Ankara Şubesi'ne teşekkür ediyorum. Benim sorum Ö. T. V ile ilgili olacak, görme engelliyim, bir otomobil almak istiyorum. Vergi indiriminden yararlana bilirmiyim bunu öğrenmek istedim. teşekkürler.

Sayin Ayşe Güler,
Vergi usûl kanununda yer alan Ö.T.V. indiriminden yararlanmanız için, %90 ve yukarısı özürlü raporunuzun olması ve 1600 motora kadar olan otomobillerden birinin alınması gerekmektedir. Eger raporunuz %90 nın altındaysa veya alacağınız araç 1600 motorun üzerindeyse Ö.T.V. indiriminden yararlanamamaktasınız.

 
     

 

SON DAKİKA HABERLER


Sevdiklerinizi hatırlamak ve onlarla birlikte olduğunuzu hissettirmek için "Derneğimizle el ele" kampanyası kapsamında Şubemiz tarafından hazırlanmış olan kartpostallardan temin edebilirsiniz. Kartlarımızı almak için bizi arayın

 
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Altınokta Körler Derneği Ankara Şubesi İktisadi İşletme Hesap Numarası
İş Bankası Kızılay Şb.
4214 - 1718186
IBAN
TR52 0006 4000 0014 2141 7181 86


 
Toplam ziyaretçi: 4361
Aktif ziyaretçi   :
 
Lütfen bizden mail almak istiyorsaniz listeye kaydolunuz...
.........::: © ALTINOKTA KÖRLER DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ RESMİ WEB SİTESİ :::.........