@ E-mail     
 

ALTINOKTA KÖRLER DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ SOSYAL KÜLTÜREL FAALİYETLERİMİZ

EYLÜL AYI ETKİNLİKLERİ

  ANKARA ŞUBESİ YAZ DÖNEMİ ETKİNLİKLERİMİZ

  Her yıl olduğu gibi geleneksel iftar yemeğimiz, bu ramazanda da Çankaya Belediyesinin ev sahipliğinde Vedat Dalokay Kokteyl Salonunda gerçekleşti. 300 civarında üye ve yakınının katıldığı bu yıl ki iftar yemeğimiz, daha önceki yıllara göre daha düzenli ve nitelikli oldu.
  • Yaz döneminde bayram içerisinde Alanya Mahmutlar'a 3 gece 4 gündüzlük bir bayram tatili gezisi gerçekleştirildi. Ayrıca Ağustos ayı sonunda Aydın Kuşadası Güzelçamlı'ya da benzer bir tatil ve gezi organizasyonu gerçekleştirildi. Her iki organizasyona toplam 80 civarında üye ve yakını katıldı. İki etkinlikte katılımcıların büyük takdiri ve beğenisini topladı.

  TEMMUZ AYI ETKİNLİKLERİ

   • Şubemizce her yıl olduğu gibi bu Ramazanda da ekonomik durumu yetersiz üyelerimiz için çeşitli kurumlardan temin edilen 150 kuru gıda yardım paketi ihtiyaç sahibi üyelere verilmiştir. Ayrıca yardımsever bir gönüllümüzün topladığı bağışlar 54 üyemize gönüllü şahıs tarafından bizzat verilmiştir. Çeşitli kuruluşlarla işbirliği halinde farklı günlerde her biri 300 kişilik 2 iftar yemeği düzenlenmiş, ayrıca çok sayıda üyemizin farklı kurumların iftar davetlerine katılmaları sağlanmıştır. Ramazan Bayramının 3. günü Şubede yapılan bayramlaşmaya 100 civarında üyemiz katılmış, katılanlara çeşitli ikramlarda bulunulmuş, üyelerin bayram vesilesiyle sosyal kaynaşmaları sağlanmıştır.
   • Şubemiz aracılığıyla çeşitli tatil beldelerinde bulunan otel, tatil köyü gibi tesislerle görüşülüp, özel indirimli fiyatlar belirlenerek, üyelerin ve ailelerinin ekonomik ve kaliteli tatil yapmaları sağlanmaktadır. Bu olanaktan diğer şubelerin üyeleri ve yakınları da yararlandırılmaktadır.

    

   2015 yılı Gezilerimiz
   Çanakkale - Bursa
   Çanakkale Bursa turumuz 30 kişilik katılımla gerçekleştirildi. Çanakkale Küçükkuyu'da bulunan bir tatil köyünde 3 gece 4 gündüz konaklayan topluluğumuz, deniz sefası ve akşam eğlenceleriyle keyifli bir tatil geçirdi. Ayrıca 17 Mayıs günü Gelibolu Eceabat'ta bulunan Şehitlikler rehber eşliğinde gezildi. Sultan Restaurantta katılımcılara öğle yemeği ikram edildi. Eceabat Müzesinde simülasyon gösterimiyle Çanakkale direnişinin ayrıntıları adeta canlı olarak yaşandı. Çanakkale merkezde Truva Atı ziyaret edidi, çarşı gezisi yapıldı. Dönüş yolculuğunda Bursa Belediyesi Kayhan Sosyal Tesislerinde meşhur Bursa iskenderi ve Kemal Paşa tatlısıyla nefis bir öğle yemeğinin ardından, Ulu Cami dolaşıldı ve 19 Mayıs akşamı Ankara'ya dönüldü. Katılımcılar bu mini tatil ve tarihi turistik turdan memnuniyetlerini ifade ederek, bu tür etkinliklerin daha sık yapılması dileklerini belirttiler. Katılımcılara yönetim kurulumuz adına teşekkür ederiz.

   çanakkale Gezi çanakkale Gezi çanakkale Gezi
   çanakkale Gezi çanakkale Gezi bursa gezi

   Ölümünün yıl dönümünde büyük halk ozanı Aşık Veysel'i Altınokta Eğitim Kültür Merkezinde 21 Mart günü çeşitli etkinliklerle andık. Türk Halk Müziği korosu, Altınokta Tiyatro topluluğu ve şiirleriyle değerli şairlerimiz törende yer aldılar.

   Aşık veysel aşık veysel aşık veysel

   Görme Engelliler Arası Geleneksel Domino Turnuvamız
   ALTINOKTA KÖRLER DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİNİN GELENEKSEL DOMİNO TURNUVASI 38 YARIŞMACININ KATILIMIYLA GERÇEKLEŞMİŞTİR. GÜN BOYU SÜREN ÇETİN YARIŞMALAR SONUNDA BİRİNCİ, İKİNCİ, ÜÇÜNCÜ VE DÖRDÜNCÜ OLAN YARIŞMACILARA ÖDÜLLERİ VERİLMİŞTİR. TÜM KATILIMCILARA VE DERECEYE GİREN ARKADAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDER, BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİZ.

   domino turnuvası domino turnuvası
   domino turnuvası domino turnuvası

   60 yaş üstü üyelerimizle sohbetli müzikli toplantımız

   60 yaş üstü üyelerimizle sohbetli müzikli toplantı 60 yaş üstü üyelerimizle sohbetli müzikli toplantı
   60 yaş üstü üyelerimizle sohbetli müzikli toplantı 60 yaş üstü üyelerimizle sohbetli müzikli toplantı

    

    ANKARA ŞUBE MAYIS AYI ETKİNLİKLERİ

     

    • 1 Mayıs mitingine her yıl olduğu gibi bu yılda Şubemiz pankartı ile katılmış, üyelerimiz pankartımız arkasında yürümüştür. Şubemiz pankartı alana girdiğinde, bastonlarıyla yürüyen üyelerimiz alandakilerin yoğun alkışlarıyla karşılanmıştır.
    • Anneler Günü, Engelliler Haftası ve aidatını ödeyen üyelerimiz arasında kurayla hediye çekilişi yapılan geleneksel etkinliğimiz, 9 Mayıs Cumartesi günü saat 14:00 da Genel Merkezimiz Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Sanatçı üyelerimizin müzik ziyafetleriyle renklenen etkinliğe, üyelerimiz yoğun ilgi ve katılım göstermiş, aidatını ödeyerek salonda bulunan tüm üyelerimiz kurayla çeşitli hediyeler kazanmışlardır.
    • 10 Mayıs Engelli Hakları İçin Büyük Ankara Buluşmasına, Genel Merkezimizin kendi kortejini oluşturmak üzere yapmış olduğu çağrıya uyarak, şubemiz yönetici ve üyeleri saat 10:00 da Genel Merkezimizde toplanmış, Genel Merkezimiz önünde oluşturulan Altınokta kortejine katılmış, şube yöneticilerimiz kortejin oluşturulması ve yönlendirilmesi konusunda aktif görev almışlar, toplanma alanı olan Kolej meydanına düzgün sıralar halinde bastonlarını açarak ve sloganlarını atarak yürümüşlerdir. Kolej alanından Sakarya Meydanına Konfederasyonumuz ve platformun düzenlediği kortejde de bulunarak Sakarya Caddesine ulaşılmış, oradaki etkinliğe başta şube başkanımız olmak üzere, yönetim kurulu üyelerimiz aktif destek vermiş, programın sunumunu büyük ölçüde şube başkanımız Hasan Tatar gerçekleştirmiştir. Şubemiz üyelerinden oluşan sanatçı arkadaşlarımız şölendeki coşkuyu artıracak müzik etkinliği gerçekleştirmiştir.
    • Engelliler Haftası nedeniyle Ankara'nın Elmadağ ilçesinde Gümüşpala İlköğretim Okulu ve şubemizin işbirliğiyle, Elmadağ Belediyesi Kültür Merkezinde bir etkinlik gerçekleştirildi. Elmadağ Kaymakamı, Belediye Başkanı ve Milli Eğitim Müdürünün de katıldığı etkinlikte, engellilik sorunu ve engelli haklarına ilişkin yapılan konuşmaların yanı sıra, Engelliler Konfederasyonunun hazırlamış olduğu belgesel film, görme engelli ressam Eşref Armağan'ın tanıtım filmi ve okul yetkilileriyle öğrencilerin çeşitli engelli ailelerine yaptıkları ziyaretin çekimini içeren sinevizyon gösterimleri yapıldı. Öğrencilerin ve engellilerin sergiledikleri mini skeçler, dans gösterimleri ve müzikle renklenen etkinlik, şubemiz üyesi Ahmet Çelebi'nin müzik dinletisiyle son buldu. Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen kermesten elde edilen bir miktar gelir okul müdürlüğünce şubemizin banka hesabına bağış olarak yatırılmış olup, bağış dekontu törenle başkanımıza takdim edildi. Öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen bu kapsamlı ve anlamlı etkinlik, toplumda farkındalık yaratılması bakımından son derece yararlı olmuştur.
    • Yenimahalle Belediyesince Engelliler Haftası nedeniyle 16 Mayıs günü Yakacık Mesire alanında yapılan Engelli Dayanışma Pikniğine ve Radyo Avrasyatürk'te program yapan Vahide Çakır'ın Sincan Harikalar Diyarı Parkında düzenlediği engellilere yönelik Üç Damla Mutluluk Pikniğine üyelerimizin yoğun katılımı sağlanmıştır.
    • Şubemizin düzenlediği Çanakkale-Bursa turu ve tatili 16-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. 15 Mayıs akşamı Ankara'dan hareket eden kafilemiz, 16 Mayıs günü Çanakkale Küçükkuyu'da denize sıfır bir tatil köyünde konaklamış, katılımcılar gezmiş dinlenmiş, denize girmişlerdir. 17 Mayıs günü sabahın erken saatlerinde yola çıkan kafilemiz, feribotla Gelibolu'ya geçmiş, öğleye kadar Gelibolu'daki şehitlikleri ve tarihi mekanları rehber eşliğinde dolaşmıştır. Bir restorantta yenilen toplu yemeğin ardından Eceabat Müzesinde 11 ayrı salonda 3 boyutlu olarak Çanakkale direnişinin simülasyon gösterimini izleyen kafilemiz, bu gösterimlerle adeta o tarihi günleri yaşamıştır. Ardından feribotla Çanakkale merkeze geçen topluluğumuz, çarşıları ve Truva Atını ziyaret etmişlerdir. 18 Mayıs günü gün boyu dinlenen ve bol bol denize giren kafilemiz, her akşam sazlı sözlü, oyunlu halaylı eğlenceyle güzel vakit geçirmiştir. 19 Mayıs sabahı kahvaltıdan sonra yola çıkan topluluğumuz, Bursa'da Büyükşehir Belediyesinin ikramı olarak meşhur Bursa iskenderi ve kemalpaşa tatlısıyla mükellef bir öğle yemeği yedikten sonra, çarşı ve Ulucami'yi gezmiş, turu tamamlayarak akşam Ankara'ya ulaşmıştır.

    

    

 
   
   
   
   
 
Şubemiz tarafından düzenlenen iftar yemeğine yoğun katılım sağlanmıştır.
İftar yemeği görüntüleri
 
   
 

Ramazan ayı içerisinde ihtiyaç sahibi üyelerimize kuru gıda ve nakdi yardım yapılmıştır.

15 Ekim Beyaz Baston Körler Günü etkinliklerimiz çerçevesinde gazetelerde çıkan ilanlarımızı görüntülemek için tıklayınız.

15 Ekim Beyaz Baston Körler Günü etkinliklerimiz çerçevesinde radyolarda çıkan fragmanlarımızı dinlemek için tıklayınız

İSTİHDAM VE REHABİLİTASYON

İşsiz üyelerimizin işe yerleştirilebilmeleri için resmi gazete, İş-Kur ilanlari düzenli olarak takip edilmekte ve üyelerimize anons ve telefon yoluyla duyurulması sağlanarak, ilgili kurum ve kuruluşlara başvuruları yaptırılmaktadır. Ayrıca ilimizde bulunan özel sektörlerle görüşülerek üyelerimizin istihdamı sağlanmaya çalısılmaktadır. Yine işsiz üyelerimizin çeşitli ilçe sınırları içerisinde seyyar satıcılık yapabilmeleri için yerel yönetimlerle görüşmeler yapılmaktadır.

Görme özürlülerin kullandıkları özel araç gereçlerden olan baston, kabartma ve sesli saat, tablet, kalem, karton vb. gereksinmelerinin temin edilmesi hususunda şubece girişimlerde bulunulmaktadır.

Yardımsever halkımız tarafindan sağlanan kaynakların (giysi, gıda, nakit vb.) şubemizce ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen üyelerimize dağıtımı yapılmaktadır.

HALKLA İLİŞKİLER VE KAMUOYU OLUŞTURMA

Körlüğe ilişkin her konuda toplumun doğru bilgilerle aydınlatılmasını ve faaliyetlerimizin duyurulmasını sağlamak ve ayrıca Derneğimizin tanıtımını yapmak amacıyla zaman zaman radyo, televizyon ve yerel basınlardan faydalanılarak, toplumun özürlülerle ilgili bilinç seviyesinin yükseltilmesine yönelik aydınlatıcı bilgiler verilmektedir.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE İLİŞKİLER

Özürlü örgütleri ile ilişkiler: Yararlı çalışmaları olan ve istismara bulaşmamış, özürlü mücadelesine inanan, ilimizde faaliyet gösteren kör veya diğer özür gruplarını temsil eden derneklerle ilişkiler güçlendirilerek, öncelikle işbirliği yapılabilecek konuların tespit edilmesi sağlanarak, başta özürlü hakları ile eğitsel ve kültürel alanlarda bilgi ve tecrübe alışverişi gerçekleştirilerek ve bu çalışmalar bir protokolle belgelenmektedir. Özürlü hakları mücadelesinde söz konusu örgütlerle ve üst örgütlerimizle ortak eylem ve etkinlikler planlanarak, ortak platformlar oluşturulmaktadır.

Diğer sivil toplum örgütleri ile ilişkiler: Toplumun bir parçası olmamız sebebiyle ülkenin içerisinde bulunduğu genel sorunlardan etkilenmemiz çok doğaldır. İşte bu yüzden toplumun diğer kesimleri ile ortak eylem ve etkinlikler düzenleyerek onlarla ortak platformlarda bulunmak doğal hakkımızdır. Bu nedenlerle çeşitli meslek örgütleri, sendikalar ve etkin derneklerle sıcak ilişkiler kurulamaktadır.

Belediye, kaymakamlık, valilik, üniversite, meslek odaları vb. kamu kurum ve kuruluşlarla özürlü sorunlarının giderilmesine yönelik ortak işbirliği yolları araştırılarak, yukarıda saydığımız hedeflerin gerçekleşebilmesi için ilgili kuruluşlarla ilişkiye geçilerek, gerekirse ortak çalışma kolları oluşturularak, protokoller yapılarak ve sorunlarımızın çözümü için katkıları istenmektedir.

SOSYAL, KÜLTÜREL VE SANATSAL ÇALIŞMALAR

Üyelerimiz, aileleri ve yakınları arasında kaynaşmayı ve dayanışmayı sağlamak amacıyla dönem dönem çay partileri, özel günlerde düzenlenecek kokteyller, piknikler ve tarihi turistik bölgelere turlar ile tatil kampları düzenlenerek, ayrıca müzik ve şiir dinletileri gibi organizasyonlar yapılmaktadır. Görme özürlü kadın üyelerimizin el becerilerini sergilemeleri ve gelir elde etmelerini sağlamak amacıyla kermesler düzenlenmektedir.

Üyelerimizin şubemizle bağını güçlendirmeye yönelik olarak konser, tiyatro ve sinema gösterimlerine toplu katılım, koro çalışmaları ve ödüllü yarışmalar gibi sosyal ve kültürel etkinlikler planlanarak, süreç içerisinde uygulanması sağlanmaktadır.

Sakatlar Haftası, 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Günü, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü, Aşık Veysel Anma Günü gibi özürlülerle ilgili özel günlerde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Yaşlı ve evinden çıkamayan üyelerimizin etkinliklerimize katılabilmeleri için gerekli koşullar yaratılarak, bu üyelerimiz zaman zaman ziyaret edilerek, imkanlar ölçüsünde ihtiyaçlarının karşılanması ile moral ve destek verilmeye çalışılmaktadır.

Şubemiz tarafindan oluşturulmuş olan gönüllüler ağı güncellenerek, bu gönüllü kişilerden en verimli sekilde yararlanma yoluna gidilerek ve bu yolla Derneğimizin ve kitlemizin kamuoyuna tanıtılması sağlanmaktadır.

ÖRGÜTLENME (ÜYELİK) İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR

Şube yönetim kurulu çalışmaları konusunda bilgi vermek üzere periyotlar halinde genel üye toplantıları düzenlenerek üyeler bilgilendirilmektedir. Genel üye toplantıları, üyelerimizi bilgilendirme amacını taşıyan bir faaliyet olmakla birlikte, kısa süreli eğitim programı şeklinde kullanılarak, üye ile dört ayda bir biraya gelinerek bu toplantılar bir forum şeklinde yapılmaya çalışılmaktadır.

Şubemize üye kazandırmak için yukarıda anıldığı gibi radyo ve televizyon gibi görüntülü, sesli ve yazılı basın araçlarından yararlanılarak derneğimiz tanıtılacak; mahalle muhtarlıkları, kaymakamlıklar ve yerel yönetimlerin özürlülere yönelik kurulmuş olan birimleri ile işbirliği içine girilerek, Ankara'daki görme engellilerin tespitleri yapılarak, tespiti yapılan bu kişilerle irtibata geçilecek ve Şubemize üye olmaları sağlanacaktır.

Üyelerimizin, Şubemizin çalışmalarına ve etkinliklerine katılımları bir puanlama sistemi ile yakından takip edilerek, elde edilen katılım puanına göre üyeler arasında ödüllendirme yoluna gidilmektedir.

Altınokta bünyesinde özürlü mücadelesi bilincine sahip, ama çeşitli sebeplerden dolayı örgütümüzden ayrılmış eski üyelerimizin tekrar örgüte kazandırılması hususunda gerekli hassasiyetle birlikte etkin çaba gösterilmektedir.

Üyelerimizin Kültür Merkezimizdeki birimlerden en üst düzeyde yararlanabilmelerine yönelik, üyelerimizden gelecek talepler doğrultusunda Kültür Merkezi Müdürlüğü nezdinde gerekli girişimlerde bulunularak, üyelerin talep ve isteklerinin yerine getirilmesi sağlanmaktadır.

GENÇLİK VE KADINLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR

İlimizde bulunan üniversitelerde okuyan görme özürlü gençlerin, kurulacak bir komisyon aracılığı ile tespitinin çalışmalarının yapılması ve bu çalışmalar sonunda elde edilen bilgiler ışığında gençlere yönelik projeler oluşturularak, bu öğrencilerin Derneğimize üye olmalarının ve Şube faaliyetlerimize etkin olarak katılmalarının sağlanmasıyla birlikte, gerek duyulan konularda çalışmalar yapmak üzere gençlerin bu komisyonlarda aktif olarak yer almalarını sağlayarak, geleceğin kadrolarını yetiştirmek için çaba gösterilmektedir.

Şubemiz kadın üyeleri zaman zaman Derneğimizde bir araya getirilerek bağımsız hareket, özgüven ve el becerilerinin gelişmesi hususunda uzmanlar tarafindan bilgilendirilmelerinin sağlanması kadınlar arası dayanışmanın ve kaynaşmanın yollarının araştırılarak ailece görüşmeleri konusunda girişimlerde bulunmak, kadınların derneksel anlamda örgütlü hale getirilmeleri ve yönetme sanatının bilincine varmaları hususunda gerekli çabaları göstermek, gerek duyulan komisyonlarda yer almalarını sağlamak için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Anneler Günü, Babalar Günü gibi özel günlerde çeşitli etkinlikler düzenlenerek üyelerimizin dayanışma ve kaynaşmalarını sağlamaya yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

Belirtmiş olduğumuz faaliyetlerimizin gerçekleşmesinde bizlere ayni ve nakdi katkılarını sunan tüm yardım sever halkımıza, kurum ve kuruluşlarımıza, gönüllülük esası ile bizlerden desteklerini esirgemeyen herkese Altınokta Körler Dernegi Ankara Şubesi olarak bir kez daha teşekkür ederiz.

 

 

SON DAKİKA HABERLER


Sevdiklerinizi hatırlamak ve onlarla birlikte olduğunuzu hissettirmek için "Derneğimizle el ele" kampanyası kapsamında Şubemiz tarafından hazırlanmış olan kartpostallardan temin edebilirsiniz. Kartlarımızı almak için bizi arayın

 
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Altınokta Körler Derneği Ankara Şubesi İktisadi İşletme Hesap Numarası
İş Bankası Kızılay Şb.
4214 - 1718186
IBAN
TR52 0006 4000 0014 2141 7181 86


 
Toplam ziyaretçi: 4361
Aktif ziyaretçi   :
 
Lütfen bizden mail almak istiyorsaniz listeye kaydolunuz...
.........::: © ALTINOKTA KÖRLER DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ RESMİ WEB SİTESİ :::.........